sir Terry Pratchett

portret Terry Pratchett | Fantasmagoria
Terry Pratchett

Biografia Terryego Pratchetta

Terry czyli sir Terence David John Pratchett urodził się wiosną 1948r. w południowym wschodzie Anglii (w Beaconsfield).

Jako 17-latek (1965r.) Terry opublikował swoją pierwszą książkę: „The Carpet People” w Polsce znana pod tytułem „Dywan”.

1968r. Terry ożenił się z Lyn Purves.

1976r. urodziła się córka Terrego: Rhianna Pratchett – również pisarka jak się z czasem okazało.

W 1983 Terry Pratchett opublikował „Kolor Magii”- pierwszą książkę ze Świata Dysku. Po trzech latach wydał „Blask Fantastyczny”, a później już prawie co roku pojawiały się nowe publikacje ze Świata Dysku. Osobny artykuł o Świecie Dysku.

1989 Pratchett wygrał BSFA (Brytyjską Nagrodę Science Fiction) za powieść „Piramidy”.

1993r. Terry wydaje opowiadanie z uniwersum Świata Dysku o tytule „Theatre of Cruelty” czyli „Teatr okrucieństwa”, jest ono o tyle niezwykłe, że sam autor pozwolił na jego rozpowszechnianie w słowach: „I don’t want to see it distributed in print anywhere but don’t mind people downloading it for their own enjoyment.” – „nie chce go widzieć rozprowadzanego w druku, ale nie przeszkadza mi że ludzie będą je pobierać dla własnej przyjemności.” Dla www.fantasmagoria.org przełożyli je na język polski Czarnobrody i Pijanista. Nie jest to jedyny przekład (istnieją inne np. na stronie www.pratchett.pl, gdzie opowiadanie przełożył – Jaromir Król, a poprawki naniósł: Bartosz Foremniak. Stronę tą mogę śmiało polecić jaką jedną z najlepszych stron polskojęzycznych traktujących o uniwersum Świata Dysku). Świat Dysku – artykuł

Teatr Okrucieństwa Terry Pratchett: audiobook, tekst naszego przekładu.

W 1998 został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego [Officer of the Order of the British Empire (OBE), order ma 5 klas, OBE jest klasą 4, a najbardziej zaszczytna jest klasa pierwsza: GBE, czyli Wielki Krzyż Rycerski].

2001 Terry dostał Carnegie Medal – od brytyjskiej organizacji libertarian za powieść dla młodych odbiorców: „The Amazing Maurice and His Educated Rodents” (Niesamowity Maurycy i Jego Edukowane Gryzonie)

W 2002 roku przez J. Dellinger i W. G. Dillon została została odkryta asteroida o oznaczeniu 127005, która dostała nazwę 127005 Pratchett na cześć Terrego.

2003r. Nagroda Prometeusza za „Straż Nocną”.

2004, 2005, 2007 Trzy Nagrody Lucasa za najlepszą książkę dla młodzieży: „Tiffany Aching ” (Tiffany Obolała)

2005 Nagroda Hugo za najlepszą powieść (Going Postal – Piekło pocztowe dosł. wysyła pocztą – tłumacz tytułu czerpał pewnie inspirację z Poczty Polskiej)

W grudniu 2007 roku Terry Pratchett dowiedział się, że choruje na Alzheimera. Choroba powodowała, że Terry zapominał wszystkie ważne dla niego wspomnienia, szczęśliwe jak i te nieszczęśliwe chwile – mając tego pełną świadomość. Opis który tutaj przytoczyłem pochodzi z filmu: „Terry Pratchett: Choosing to Die” (Wybierając Śmierć). Dokument jest wart obejrzenia, traktuje o eutanazji.

W 2008 roku otrzymał odznaczenie „Rycerza Kawalera” (Knight Bachelor) i co za tym idzie tytuł honorowy „sir” z rąk panującego króla (Elżbiety II).

Rok 2008 zaowocował także Nagrodą Lucasa (Lucas Aword) za Najlepszą Powieść Fantasy: „Making Money” (Świat finansjery).

2010 Nagroda Andre Nortona za dalszą część o Tiffany Obolałej „I Shall Wear Midnigh” – W Północ się Odzieję.

Mamy 13 czerwca roku 2011 odbywa się premiera filmu dokumentalnego „Choosing to Die” (Wybierając Śmierć). Sir Terry jest pomysłodawcą i prowadzącym. Produkcja opowiada o eutanazji m. in. Petera Smedleya. Pratchett na skutek choroby tracił wspomnienia i sprawność ruchową o czym opowiadał w „Choosing to Die”. Przez swoją chorobę wielokrotnie zastanawiał się nad eutanazją. [„Film jest wart obejrzenia. Nie jest skrajny w jakąkolwiek stronę, ale za to mocny w odbiorze.”- Czarnobrody.]

Sir Terry umarł porankiem 12 marca 2015 najprawdopodobniej na Alzheimera (są jednak pogłoski, że umarł śmiercią naturalną). Sir Terry Pratchett miał asystenta (Roba Wilkinsa), który po jego śmierci napisał na oficjalnym Twitterze Terrego Pratchetta następujące słowa:

„At last, Sir Terry, we must walk together.

Terry took Death’s arm and followed him through the doors and on to the black desert under the endless night.

The End”

[W końcu, Sir Terry musimy pójść razem,

Terry wziął Śmierć pod ramię i wyszedł z nim przez drzwi na czarną pustynię w niekończącą się noc.

Koniec”]

25 marca odbył się pogrzeb Terrego.